RAM — як правильно підібрати

Зовсім недавно ми обговорювали заміну жорсткого диску на твердотілий в контексті оновлення заліза. І я зауважив, що саме заміна HHD на SSD дасть найвідчутніший наочний результат, максимально скоротить час завантаження системи, суттєво прискорить запуск ігор та важких програм. Сьогодні мова йтиме про другий за ефективністю, на мою думку, апгрейд, про оновлення оперативної пам'яті. SSD плюс трішки RAM — саме ця комбінація здатна вдихнути нове життя в старенький лептоп чи персональний комп'ютер!

Усі розглянуті далі параметри вкрай важливі, не можна просто взяти першу ліпшу планку і під’єднати до материнської плати. Приділіть кілька хвилин часу та дочитайте огляд до кінця, щоб зробити правильний вибір.

Обсяг пам'яті

Максимально доступний обсяг ОЗП обмежується технічними характеристиками материнської плати. Попередньо перевірте наявність вільних слотів та переконайтесь, що можливості материнської плати дозволяють зробити апгрейд (можливо вже інстальована максимальна конфігурація). Для серійних лептопів підійде база даних memorystock.com. Часто виникає питання, що краще придбати — одну планку, умовно, на 2 ГБ (один слот), чи дві планки по 1 ГБ кожна (два слоти). З точки зору комп'ютерної архітектури, продуктивніше будуть працювати два модулі RAM, кожен з яких встановлено у власний слот. Більшість процесорів підтримують двоканальний обмін даними з платами оперативної пам'яті, тож слід завантажувати їх рівномірно. Назріває логічне питання, а як же тоді працюють материнські плати з чотирма слотами? На жаль, самі по собі чотири слоти на материнській платі не гарантують максимально ефективну взаємодію між RAM та CPU. Для цього останній повинен підтримувати Quad Channel режим, а це властиво лише для дорогих технологій (Intel Core X,  Intel Xeon, AMD EPYC, Ryzen Threadrippe).

Форм-фактор

Уся оперативна пам'ять представлена лише у двох форм-факторах:

  • DIMM — Dual In-line Memory Module
  • SO-DIMM —Small outline Dual In-line Memory Module

DIMM значно більший за розмірами і підходить для настільних персональних комп'ютерів. SO-DIMM більш компактний форм-фактор для ноутбуків, нетбуків та портативних ПК.

DIMM RAM SO-DIMM RAM
Тип ОЗП

Основні різновидності пам'яті: DDR, DDR2, DDR3, DDR4 і DDR5. Найстаріша — DDR, найновіша (читай найпродуктивніша) — DDR5. Якщо мова йде про сучасні комп'ютери, справу будете мати з DDR4 та вище. І хоча за виглядом усі планки подібні між собою, а деякі взагалі важко відрізнити на око, усі типи RAM абсолютно не сумісні між собою (різна кількість пінів, різна напруга — 1,2В/1,5В/1,65В/1.8В, різна частота). Простіше кажучи, якщо у вас материнка, умовно, під DDR3, то тільки DDR3 можна фізично встановити у слот плати і ніяк інакше.

DDR TYPE
Частота

Задається у мегагерцах і характеризує максимальну кількість операцій по пересиланню даних за одну секунду. Різні типи RAM працюють на різних частотах. Ось список типових частот:

  • DDR: 200/266/333/400 МГц
  • DDR2: 400/533/667/800/1066 МГц
  • DDR3: 800/1066/1333/1600/1800/2000/2133/2200/2400 МГц
  • DDR4: 2133/2400/2666/2800/3000/3200/3333 МГц
  • DDR5: 4800-6400 МГц

Цікавий факт! Старенькі DDR3 та DDR2 мають спільні частоти 800 та 1066 МГЦ. Однак мало хто знає, що за рахунок високого таймінгу (про таймінги читаємо далі) модулі DDR3 поступаються модулям DDR2 тієї ж частоти.

Цікавий факт! Частота оперативної пам'яті — це не тактова частота. Але говорячи про ОЗП, ми завжди говоримо власне про частоту, а не тактову частоту. Тому останню характеристику майже ніколи не вказують на сайтах.

А взагалі, достатньо пам'ятати, чим вища частота — тим краще (вища продуктивність). Однак потрібно пам'ятати і про обмеження материнських плат. Якщо тип пам'яті підібраний вірно, але частота занадто велика для материнки, в більшості випадків все буде Ok (жодних синіх екранів чи проблем з запуском), просто робота буде обмежена частотою материнської плати.

Окремо маємо згадати про XMP (Xtreme Memory Profile) профіль налаштувань. В більшій мірі це стосується лише сучасних та дорогих плат, які передбачають персональні налаштування частоти і таймінгу. Після активації в BIOS-і користувач кількома кліками миші може виконати так званий заводський розгін модуля. Я не маю наміру окремо зупинятися на налаштуваннях таймінгів і частот (це вже біль професійний тюнінг, який вимагає від користувача розуміння всіх нюансів, інакше отримаєте синій екран або система просто не запуститься). Ба більше, часто користувачі не активують XMP взагалі, а працюють на заводських налаштуваннях. Якщо є намір тонко налаштувати Xtreme Memory Profile, попередньо ознайомтесь з QVL списком (Qualified Vendors List) материнської плати, де мають бути зазначені протестовані різні модулі RAM і вказані робочі комбінації частот і таймінгів.

Таймінг

Це характеристика чотирьох затримок в процесі обміну даними. Кожен модуль пам'яті незалежно від типу має ці чотири затримки (така комп'ютерна архітектура, і нічого з цим не зробиш). Зациклюватися на таймінгах не варто, просто пам'ятайте дві речі. По-перше, чим нижчі таймінги (затримки), тим краще. По-друге, всі модулі RAM повинні працювати з однаковими таймінгами і та на одній частоті.

Охолодження

Для сучасних високопродуктивних плат ОЗП передбачені спеціальні радіатори охолодження. Проте більшість модулів не потребує охолодження взагалі та прекрасно переносить високі температури. Спекулюючи на цю тему, деякі продавці пропонують додаткові алюмінієві радіатори для відводу тепла. Купувати чи не купувати їх — питання не стільки практичне, як естетичне (щось на кшталт підсвітки та прозорих системних корпусів).

Виробники та чіпи

Не можна однозначно стверджувати, який виробник хороший, а який — ні. Більше того, під капотом у різних модулів одні й ті ж самі чіпи. Якщо є бажання так сильно заморочитись, то звертайте увагу не на фірму виробника, а власне на чіп пам'яті. Найкращими прийнято вважати B-Die від Samsung та Micron E-Die, менш елітні, але якісні — Hynix, бюджетний клас — Spectek, Nania, Elpida. Але знов ж таки, все це актуально лише для сучасних продуктивних систем. Якщо апгрейдите старенький лептоп з DDR2 чи DDR3 пам'яттю, перейматися цими моментами не варто взагалі.

2022-11-21   580