Вітаю, Друзі! Знаю, ви тут у пошуках відповідей на доволі часті питання — «де краще зберігати цифрову валюту», «який гаманець обрати», «в чому різниця між десятками різних додатків, програм та гаджетів»... Але спершу, ніж щось радити, давайте розставимо усі крапки над «і». Вкрай важливо зрозуміти концепцію, щоб зробити свідомий вибір.
Криптогаманець — спеціальне програмне чи апаратне забезпечення, що реалізує функції зберігання та контролю над цифровою валютою (вхідні/вихідні транзакції). З теоретичного курсу нам відомо, що будь-який контроль над монетою здійснюється блокчейном. Тобто для керування коштами необхідно мати криптографічні ключі — публічний та приватний. Криптографічний ключ — це звичайна, проте унікальна алфавітно-числова послідовність символів, яку неможливо випадково вгадати чи підібрати.
Публічний ключ — ваш ідентифікатор в цифровій крипто-системі. Сама назва підказує, що він не є секретним. Для кращого розуміння раджу йог асоціювати з банківським рахунком чи номером карти, які в класичній фінансовій системі слугують для вхідних переказів та зарахування коштів.
Приватний ключ — навпаки, секретний і абсолютно конфіденційний код, який звісно ж не можна нікому передавати чи нехтувати безпекою зберігання. Приватний ключ являє собою спеціалізований інструмент, призначений для взаємодії із записами у блокчейні. Основна ланка між цифровими активами, що знаходяться в блокчейні, і її власниками. Пам’ятайте, коштами володіє той, хто володіє приватним ключем. Доповнюючи попередню аналогію, можете сприймати приватний ключ, як персональний ключ від банківської комірки.
Таким чином ми звели суть гаманця до простих та очевидних речей: надійне зберігання приватних ключів (приватні ключі мають бути у вас, і тільки у вас) та забезпечення необхідного фінансового функціоналу (отримання/переказ коштів). Залежно від реалізації вищесказаного криптогаманці класифікують наступним чином:
Кожна валюта має свій товстий гаманець, так зване ядро — увесь блокчейн. Прямо зараз можна зайти на сайт https://bitcoin.org/ та завантажити Bitcoin Core. Ядро автоматично оновлюватиметься та прийматиме нові зміни. Власник товстого гаманця стає новим нодом мережі і безпосередньо приймає участь у створені транзакцій та їх валідації. Товсті гаманці забезпечують максимальну надійність та конфіденційність, адже жоден додатковий ресурс не залучений у процес. А ще для вас стануть доступними стейкінг та майнінг. Попри безперечні переваги товстих гаманців пересічні користувачі рідко використовують їх. Річ у тім, що утримання та оновлення ядра — витратний процес. Вже сьогодні Bitcoin Core важить понад 400 ГБ і далі росте. Окрім великих обсягів пам’яті виникає питання збереження та резервного копіювання даних. І все це заради однієї монети (одне ядро — одна валюта).
На відміну від товстих тонкі гаманці зберігають не повний блокчейн, а лише приватні ключі на стороні клієнта. Тоді як ядро знаходяться на сторонніх віддалених серверах. Важливо! Сторонні сервери (медіатори/валідатори) не зберігають приватні ключі, а тільки обслуговують ядро. Тонкі гаманці бувають холодними та гарячими, програмними та апаратними, десктопними та мобільними.
Програмні гаманці не вимагають якогось спеціального пристрою чи окремої операційної системи. Програма/додаток інсталюється у Windows, Linux, MacOS, Android чи iOS системи. За типом пристрою їх відповідно розділяють на десктопні криптогаманці чи мобільні криптогаманці. Ось кілька моїх порад для цього класу:
Electrum. Найстаріший і дуже надійний десктопний (open source) Bitcoin гаманець. Працює під управлінням операційних систем Linux, Windows та MacOS (мобільного застосунку не існує). Має чимало переваг, гарантує не скомпрометованість даних, шифрує ключі паролем та надає можливість окремого їх зберігання, тобто повний контроль та незалежність від програмного забезпечення (у любий час можна змінити софт чи взагалі перейти на апаратний накопичувач). Electrum відноситься до некастодіальних моновалютних кіперів (працює тільки з Bitcoin).
Mist Ethereum. Офіційним гаманцем для ефіра. Вважається найбільш надійним з програмних рішень. Відноситься до числа кросплатформенних десктопних гаманців (Windows, MacOS та Linux). Для смартфонів підійде MyEtherWallet (MEW). Обидві програми не зберігають приватні ключі на сторонніх серверах і працюють лише з монетою Ethereum.
Мультивалютниі гаманці. Накопичувачі, що одночасно працюють з десятками цифрових монет:
Кілька слів про безпеку. Щоб зловмисники не отримали прямий доступ до ключів, більшість програм шифрує їх паролем та об’єднує у файл «wallet.dat». Власник гаманця повинен надійно зберігати резервні копії «wallet.dat» та самих ключів на випадок непередбачених обставин. А ще я раджу завчити напам’ять seed-фразу. Сід-фраза — це рандомний набір з 12, 18 чи 24 слів, що лежить в основі генерації приватного ключа, і за нею завжди можна його відновити. Seed задається на етапі створення гаманця, змінити її неможливо. У жодному разі не передавайте та не зберігайте в легкодоступних місцях.
Окремий фізичний пристрій невеликого розміру, який сам генерує публічні та приватні ключі за допомогою вбудованого генератора випадкових чисел (ГВЧ). Апаратні криптогаманці відносяться до так званого холодного класу (про гарячі та холодні накопичувачі читайте далі). Основна їх задача — надійне зберігання значних обсягів цифрової валюти в режимі офлайн та нечасті перекази з виходом у мережу за допомогою захищеного дротового чи бездротового з’єднання. Очевидно, що це наднадійні та захищені за останнім словом криптування кіпери. Найпопулярніші перевірні часом виробники — Ledger, Trezor, Tangem.
Тут все просто, холодними вважаються гаманці, яким не потрібне постійне підключення до мережі. Вони розраховані на зберігання та нечасті транзакції з виходом в Інтернет. Що звісно додає в плані безпеки. Гарячі — ті, що потребують постійного з’єднання з Інтернетом. Використовуються для інтенсивних розрахунків і переказів. Гарячі сховища не типові для зберігання значних накопичень. Незалежно від типу гаманця для отримання коштів адресату не потрібно бути онлайн.
Існує чимало криптовалютних бірж, які зберігають клієнтські кошти в себе на серверах та забезпечують усім необхідними інструментами — швидке поповнення, вивід криптовалюти в фіат (на банківські рахунки та карти), P2P обмін, конвертація в різні монети, торги на біржах (спот/деревативи) тощо. Ба більше, навіть сьогодні все ще працюють анонімні біржі, найпопулярніша з яких ByBit взагалі дозволяє працювати без так званої KYC верифікації особи. З Україно-орієнтованих зверніть увагу на Binance, сервіс пропонує миттєву KYC верифікацію через застосунок «ДІЯ». Але не все так ідеально з біржами, і тут є свої підводні камені. Річ у тім, що зберігаючи цифрову валюту на біржі, клієнт фактично володіє лише обліковим записом, а не самими монетами. Простіше кажучи власник стає заручником біржі: заблокований акаунт, зламаний доступ, форс-мажор, сюрпризи від регулятора і таке інше.
Існує і таке :). Це звичайна захищена пластикова чи паперова карта, яка містить приховані приватні ключі. По суті це й не гаманець, а такий собі криптовалютний чек з фіксованим номіналом. Ідеально підійде у якості подарунку, і точно не варіант для зберігання.